اخبار > یک تکه از «آسمان کاشان» به لهستان رفت  چاپ        ارسال به دوست

یک تکه از «آسمان کاشان» به لهستان رفت

یک تکه از «آسمان کاشان» به لهستان رفت

کاشی عباس اکبری

عباس اکبری - هنرمند ایرانی - کاشی خود را در کنار آثار ۲۶۲ هنرمند از سراسر جهان برای ساخت یک دیوار یادبود به لهستان برد.

به گزارش ایسنا، دانشکده سرامیک و شیشه آکادمی هنر و طراحی شهر وروتسواف و همچنین مسؤولان این شهر که پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۶ است، براساس یک ایده با دعوت از هنرمندان کشورهای مختلف از آن‌ها خواستند که در پروژه ساخت دیواری از کاشی با عنوان «دیدار در وروتسواف» شرکت کنند تا زمینه‌های مشترک و موثر هنر بویژه هنر سرامیک را در روابط فرهنگی بین‌المللی نشان دهند.

عباس اکبری نیز یکی از دعوت‌شدگان به این پروژه بود تا کاشی خود را در کنار آثار ۲۶۲ هنرمند از ۳۴ کشور جهان برای ساخت این دیوار یادبود قرار دهد. او یکی از کاشی‌های مجموعه «آسمان کاشان» را برای این پروژه ارسال کرد.

واژه «کاشی» با این پیش‌زمینه که برگرفته از نام شهر کاشان است، واژه‌ای شناخته‌شده در ادبیات سرامیک بوده که ضرورت توجه دوباره به آن را در جغرافیای ایران بویژه شهر کاشان می‌رساند.

اکبری در این‌باره گفت: با توجه به فراهم شدن زمینه‌های لازم برای چنین فعالیت‌هایی در آینده نزدیک در کاشان، در حال آماده‌سازی مقدمات پروژه کاشی‌های یادبود خاندان کاشی‌ساز کاشانی بویژه خاندان ابی‌طاهر هستم که کاشی‌های فاخری در تاریخ سرامیک از خود به یادگار گذاشتند.

منبع خبر: ایسنا


١٥:٥٧ - پنج شنبه ١١ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٦٢٦٤    /    تعداد نمایش : ٣٨٥