اخبار > کشف نسخه‌ای تازه از زکریای رازی در کتابخانه ملی اتریش  چاپ        ارسال به دوست

کشف نسخه‌ای تازه از زکریای رازی در کتابخانه ملی اتریش

رایزن فرهنگی ایران در اتریش از کشف نسخه‌ لاتین کتاب «المنصوری» رازی در کتابخانه ملی اتریش خبر داد.

محمدرضا وصفی، رایزن فرهنگی ایران در اتریش با اعلام این خبر گفت: همیشه این سؤال مطرح بوده که پس از سقوط آندلس آیا کتابخانه‌‌های آن نیز از بین رفته و یا چه بلایی سر نسخه‌های خطی دنیای شرق آمده است؟ اخیراً‌ برای نخستین‌بار کتابخانه ملی اتریش در جریان یک بازدید خصوصی مجموعه‌ای را پیش چشم بنده و حجت‌الاسلام تسخیری ریاست مرکز گفت‌و‌گوهای دینی به نمایش در آمد که شامل بخش قابل توجهی از نسخه‌های شرقی است که برخی در زمان‌های دور به لاتین ترجمه شده است و اکنون یا دیگر در کتابخانه‌های مهم دنیا نیستند و یا بسیار کمیابند.

وی ادامه داد:‌ در این مجموعه نسخه‌هایی دیده می‌شود که از دوران سلطنتی اتریش و پادشاهی هاسبورگ‌‌ها برجای مانده است، از آن جمله مجموعه‌های مفصلی در خصوص طب دنیای قدیم است. هم‌چنین در میان این مجموعه ترجمه لاتین نسخه «المنصوری فی الطب‌»‌ رازی نیز وجود دارد که به تفصیل و با دقت کامل ترجمه شده است،‌ پیش از این نسخه‌های عربی این کتاب در کتابخانه‌های مختلف دنیا شناسایی شده بود،‌ اما از نسخه لاتین خبری نبود.

وصفی با بیان این مطلب که ترجمه یک کتاب به زبان لاتین و انتقال آن به حوزه فرهنگی دیگر در آن زمان اهمیت ویژه کتاب را نشان می‌دهد،‌ گفت:‌ به باور محققان قرون وسطی رازی بزرگترین پزشک ایران و جهان اسلام در قرون وسطی است، که کتاب «المنصوری» را برای منصوربن‌ اسماعیل نگارش کرده است، این کتاب از 10 مقاله شکل گرفته و مورخان اروپایی معتقدند که در کنار «الحاوی» رازی بزرگترین کتاب در زمینه علوم پزشکی قدیم است. همچنین المنصوری یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌هایی است که علم تشریح را بیان کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رایزنی تعاملی برای انتقال نسخه دیجیتال این کتاب به ایران داشته یا خیر؟ گفت:‌ ما برنامه‌ ویژه‌ای در این خصوص نداریم؛ چرا که اساسا‌ً در دستور کار سال جاری رایزنی فرهنگی چنین پروژه ای نیست،‌ ما به عنوان حلقه واسط بین کتابخانه‌های ملی دو‌ کشور می‌توانیم اقدام کنیم. داشتن نسخه دیجیتال از این کتاب و یا کتاب‌های دیگر منوط به طی کردن مسیری ویژه است و مسیر آن تفاهم‌نامه میان کتابخانه ملی ایران و اتریش است. کتابخانه ملی ایران از روی فهرستگان کتابخانه ملی اتریش می‌تواند درخواست مبادله چنین نسخه‌هایی را داشته باشد و ما رسیدن به این هدف را دنبال  می‌کنیم.

رایزن فرهنگی ایران در وین تصریح کرد:‌ اما اینکه این نسخه‌ها چگونه به اتریش رسیده است،‌ پرسشی است که حتی کارشناسان خود کتابخانه ملی اتریش نیز برای آن پاسخ روشنی ‌ندارند، برخی از این نسخه‌ها در سال‌های دور توسط پادشاهی هلند به پادشاهی اتریش _مجار اهدا شده بود و برخی نیز از دولت عثمانی یا تجار نسخ خطی عثمانی و اسلامی در قرن‌های گذشته خریداری شده است. البته کارشناسان کتابخانه ملی اتریش معتقدند مرجع اصلی این نسخه‌ها در سال‌های دور همان کتابخانه‌های اندلس است. میراث بزرگ جهان اسلام شکوفایی ویژه‌ای در علم و هنر و اندیشه و فلسفه داشت و‌ اگر آن میراث زنده می‌بود ما امروز به بلای کج فهمی‌های بسیار در دنیای اسلام کمتر مبتلا بودیم.‌
در هر حال ترجمه موجود از زکریاری که برای دنیای غرب در قرون گذشته انجام شده حکایت از پویایی علم در شرق اسلامی و‌ نیاز غرب به این علوم بوده است.

 

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

 

 

 


١٢:١٢ - سه شنبه ٧ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٨٣٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٧جستجو
اخبار عمومی

امضای چند یادداشت تفاهم در حوزه پزشکی و درمان میان ایران و اتریش ایران و اتریش در جریان سفر محمد باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اتریش، چند سند یادداشت تفاهم در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش پزشکی و تجهیزات بیمارستانی امضا شد. به گزارش ایسنا، محمد باقر لاریجانی که در راس یک هیات مهم متشکل از نماینده استان آذربایجان غربی، مدیران ستاد حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاریخ ۲۴-۲۳ فروردین ماه به اتریش سفر کرده است، در دیدار و رایزنی با مقامات اتریشی راه‌های توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد. این هیات در دیدار با دکتر «کلمنتس آوئر» قائم مقام وزیر بهداشت، کار و امور اجتماعی اتریش، آقای «رایشهارت» قائم مقام وزیر حمل و نقل، نوآوری و فناوری، پرفسور «پریتز » رییس دانشگاه زیگموند فروید و خانم دکتر «فریتز » معاون دانشگاه علوم پزشکی وین، زمینه‌های توسعه و تعمیق همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتریش در حوزه های مختلف آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و همچنین همکاری های دو کشور در حوزه بیمارستان سازی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی گفتگو و رایزنی بعمل کرد. شرکت در همایش بهداشت الکترونیکی (E-Health) و مذاکره برای اقدامات اجرایی در خصوص همکاریهای دو کشور در حوزه نظام سلامت الکترونیک بیماری‌های غیرواگیردار نیز از دیگر موضوعات و برنامه های هیأت ایرانی طی مدت اقامت در وین بود. علاوه بر دیدارهای مذکور، هیات ایرانی از بزرگترین بیمارستان اتریش موسوم به آکاها (AKH) ، شرکت های معتبر بیمارستان سازی، انجمن خدمات بیمارستان ( KAV ) و همچنین مرکز سوانح جاده‌ای اتریش نیز بازدید و از نزدیک با توانمندی های طرف های اتریشی و حوزه های همکاری آشنا شدند. در این سفر چند یادداشت تفاهم همکاری در حوزه های آموزشی - دانشگاهی، بیمارستانی و بهداشتی و درمانی بین طرفین به امضا رسید. در این دیدارها طرفین ضمن ابراز خرسندی از مناسبات خوب و روبه گسترش دو کشور در حوزه های مختلف و با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور در عرصه های مختلف پزشکی و درمان و بهداشت، نسبت به برداشتن گام های بلند در جهت توسعه و تقویت همکاری های فیمابین ابراز علاقمندی کرده و بر استمرار این نوع مشورت ها و رایزنی ها نیز تأکید کردند .

       پنج شنبه 30 فروردين 1397

امضای چند یادداشت تفاهم در حوزه پزشکی و درمان میان ایران و اتریش ایران و اتریش  در جریان سفر محمد باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اتریش، چند سند یادداشت تفاهم در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش پزشکی و تجهیزات بیمارستانی امضا شد.  به گزارش ایسنا، محمد باقر لاریجانی که در راس یک هیات مهم  متشکل از نماینده استان آذربایجان غربی، مدیران ستاد حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاریخ ۲۴-۲۳ فروردین ماه به اتریش سفر کرده است، در دیدار و رایزنی با مقامات اتریشی راه‌های توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد. این هیات در دیدار با دکتر «کلمنتس آوئر» قائم مقام وزیر بهداشت، کار و امور اجتماعی اتریش، آقای «رایشهارت» قائم مقام وزیر حمل و نقل، نوآوری و فناوری، پرفسور «پریتز » رییس دانشگاه زیگموند فروید و خانم دکتر «فریتز » معاون دانشگاه علوم پزشکی وین، زمینه‌های توسعه و تعمیق همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتریش در حوزه های مختلف آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و همچنین همکاری های دو کشور در حوزه بیمارستان سازی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی گفتگو و رایزنی بعمل کرد.   شرکت در همایش بهداشت الکترونیکی (E-Health) و مذاکره برای اقدامات اجرایی در خصوص همکاریهای دو کشور در حوزه نظام سلامت الکترونیک بیماری‌های غیرواگیردار نیز از دیگر موضوعات و برنامه های هیأت ایرانی طی مدت اقامت در وین بود. علاوه بر دیدارهای مذکور، هیات ایرانی از بزرگترین بیمارستان اتریش موسوم به آکاها (AKH) ، شرکت های معتبر بیمارستان سازی، انجمن خدمات بیمارستان ( KAV ) و همچنین مرکز سوانح جاده‌ای اتریش نیز بازدید و از نزدیک با توانمندی های طرف های اتریشی و حوزه های همکاری آشنا شدند. در این سفر چند یادداشت تفاهم همکاری در حوزه های آموزشی - دانشگاهی، بیمارستانی و بهداشتی و درمانی بین طرفین به امضا رسید. در این دیدارها طرفین ضمن ابراز خرسندی از مناسبات خوب و روبه گسترش دو کشور در حوزه های مختلف و با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور در عرصه های مختلف پزشکی و درمان و بهداشت، نسبت به برداشتن گام های بلند در جهت توسعه و تقویت همکاری های فیمابین ابراز علاقمندی کرده و بر استمرار این نوع مشورت ها و رایزنی ها نیز تأکید کردند .

فضیلت و اعمال ماه شعبان

       چهارشنبه 29 فروردين 1397

فضیلت و اعمال ماه شعبان


زیبایی های حمام وکیل شیراز (تصویری)

       پنج شنبه 23 فروردين 1397

زیبایی های حمام وکیل شیراز (تصویری)
اهداف حوزه گردشگری برای نوروز 97 محقق شده است

       چهارشنبه 8 فروردين 1397

اهداف حوزه گردشگری برای نوروز 97 محقق شده است

لینک های مرتبط

مرکز اسلامی هامبورگ