اخبار > گزارش میدانی «فرهیختگان» از نمایشگاه گردشگری وین  چاپ        ارسال به دوست

گزارش میدانی «فرهیختگان» از نمایشگاه گردشگری وین

 
غرفه ایران در نمایشگاه گردشگری وین را به موسیقی زنده‌اش می‌شناسند، سرو چای ایرانی در استکان‌های کمر باریک طرح ناصرالدین شاهی، نقل تبریز، گز اصفهان، خرمای بم و پسته شاهرود دل هر رهگذری را می‌برد.
 بسیاری از کسانی که علاقه‌مند به سفر در ایران هستند، از نبود اطلاعات کاربردی درباره ایران و اینکه چرا ایران به راحتی نمی‌توانند خدمات سفر دریافت کنند، اظهار گله‌مندی می‌کنند. آنها می‌گویند از میهمان‌نوازی و خوشرویی ایرانیان زیاد شنیده‌اند و دوست دارند اصفهان و شیراز را ببینند. تجربه یک بازدید یک روزه از نمایشگاه گردشگری «مس پراتر» که 17 سال قدمت دارد این را القا می‌کند کشورهایی که با فرهنگ فولکلوریک خود در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند در جذب مخاطب برای معرفی کشورشان موفق‌تر بوده‌اند. این در حالی است که بسیاری از آژانس‌داران حتی از وجود چنین نمایشگاهی خبر ندارند. عبادالرضا اسلام، مدیر گردشگری و صنایع‌دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به «فرهیختگان» می‌گوید: «اطلاعات این نمایشگاه در همه سایت‌ها وجود دارد و همچنین از طریق سازمان نیز اطلاع‌رسانی شده بود. با این حال این نمایشگاه در مقایسه با بازارهای هدف بزرگ چون اسپانیا، میلان، ژاپن، فرانسه، برلین و...  جزء بازارهای هدف نبوده، ولی با توجه به مطالعات بخش خصوصی و نهادهای دولتی به‌ویژه سفارت، سال گذشته شرکت کردیم و امسال با توجه به بازخورد مناسب غرفه‌ای بزرگ‌تر اجاره کردیم.» در همین راستا باید فعالان گردشگری حتی از دولت فعال‌تر باشند و خودشان اقدامات لازم برای حضور در نمایشگاه را انجام دهند. ما هم به‌عنوان بازوی کمکی سازمان میراث فرهنگی تمام تلاش خودمان را برای توسعه گردشگری انجام خواهیم داد.
امسال ایران در فضایی به وسعت 150 متر  با هشت دفتر هواپیمایی در این نمایشگاه حضور دارد. با توجه به پرواز مستقیم ایران و اتریش و همچنین پرواز مستقیم اصفهان و وین که هفته‌ای دو روز انجام می‌شود می‌توان امیدوار بود که یک بازار هدف عمده گردشگری را از طریق این کشور برنامه‌ریزی کرد.
 نمایشگاه خاک -هنر-صلح که شامل بخش نخست نمایشگاه هزار و یک کاسه زیر لعابی است نیز به کوشش آزاده شولی در این نمایشگاه عرضه شد. در این نمایشگاه هر کدام از کاسه‌ها برای خود روایت داستانی افسانه‌ای دارد. با اینکه دیدن این کاسه و بشقاب‌های سفالی برای مردم جذابیت داشت، ولی کسی قصد خرید ندارد. به نظر می‌رسد نمایشگاه رفتن در اتریش هم مانند نمایشگاه کتاب خودمان یک تفریح باشد. آثار نقاشی مینیاتور ایرانی ارائه شده توسط حسین فلاحی سیجانی، هنرمند خوش‌ذوق و باتجربه اصفهانی در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری وین نیز از نکات جالب نمایشگاه بود.
 رئیس نمایشگاه «مس پراتر» وین نیز در بازدیدی از غرفه ایران اظهار خوشحالی کرد که ایران به‌عنوان یکی از ارکان‌های کشورهای صاحب تمدن در این نمایشگاه حضور داشته باشد. داشتن دو مولفه فرهنگی یعنی میراث و موسیقی از ویژگی مشترک دو کشور ایران و اتریش است که می‌تواند حتی در تعادل و استحکام روابط سیاسی نیز موثر باشد. در همین زمینه محمدحسین حجازی، عضو هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به نقش مهم فرهنگ‌ها در روابط میان کشورهای متمدن گفت: «با توجه به قدمت تاریخ و موسیقی در دو کشور ایران و اتریش نه‌تنها می‌توان به جذب توریست در سطح کلان امیدوار بود، بلکه به پایدار بودن آنها نیز می‌توان خوشبین بود.» او ادامه داد: «با توجه به تمدن ایران می‌توان در کشورهای دارای تمدن پرقدمت نظیر ایتالیا، فرانسه و... با استفاده از ارتباطات فرهنگی نسبت به جذب پایدار آنها قدم برداشت.» حجازی با اشاره به اینکه رسانه با ایجاد فضای چالشی می‌توانند نقش مهمی در اصلاح رفتار گردشگری ایران داشته باشند، به «فرهیختگان» می‌گوید: «متاسفانه رفتارهای گردشگری ما و حتی نوع نگاه مردم نسبت به گردشگر مناسب نیست و برای استحکام روابط فرهنگی و حضور توریست باید این رفتارها اصلاح شود.» محمدحسین حجازی نقش روابط فرهنگی و توریسم را در تعادل روابط سیاسی دو کشور انکارناپذیر دانست.

نویسنده: آمن خادمی خبرنگار


١٧:٤٣ - جمعه ١ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٠١٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٦جستجو
اخبار عمومی

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

       سه شنبه 1 خرداد 1397

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

       جمعه 28 ارديبهشت 1397

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

       پنج شنبه 27 ارديبهشت 1397

دعای روز اول ماه مبارک رمضان


طبیعت ارث پدری نیست

       سه شنبه 18 ارديبهشت 1397

طبیعت ارث پدری نیست


شروع داغ نمایشگاه کتاب تهران در یک روز بهاری

       پنج شنبه 13 ارديبهشت 1397

شروع داغ نمایشگاه کتاب تهران در یک روز بهاری


لینک های مرتبط

مرکز اسلامی هامبورگ