اخبار > دوازهمین جشنواره بین المللی پرژه های دانش آموزی  چاپ        ارسال به دوست

دوازهمین جشنواره بین المللی پرژه های دانش آموزی

 

طرح پروژه های دانش آموزی

طرح پروژه های دانش آموزی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان با هدایت و مشاوره اینترنتی انجام میشود، و هدف اصلی این طرح گسترش فرهنگ پژوهش، لذت بردن از دانستن و عمیق کردن فهم دانشآموزان از طریق یادگیری بر اساس جستجوگری است.

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی در اردیبهشت ماه سال 1396 در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می گردد.

مسابقات

·         هوافضا (ساخت بالن هوای گرم)

·         رباتیک ( لیگ والیبال)

·         شیمی (ساخت ماشین هایی با سوخت شیمیایی و دوستدار محیط زیست)

·         ساخت حباب های غول پیکر

·         پروژه های علمی و تحقیقاتی در زمینه های مختلف علوم همچون ریاضی، فیزیک، زیست، شیمی، کامپیوتر و ...  همچون پروژه نمونه

مسابقات هوا فضا (بالن هوای گرم) - هدف کلی مسابقه: طراحی و ساخت بالن با بهترین عملکرد

این مسابقه با لوازم محدود مانند پلاستیک و چسب وچند قطعه فلزی و ماده آتش زا انجام پذیر است. آنچه که حائز اهمیت است طراحی و دقت در ساخت است.این بالن علاوه بر پرواز صحیح باید توانایی حمل وزنه های مشخص شده را نیز داشته باشد

مسابقات رباتیک والیبال

هدف کلی مسابقه: هدف اصلی این مسابقه ساخت ربات های جابجاگر یا ربات هایی است که قابلیت ضربه زدن داشته باشند. در این مسابقه ضمن ایجاد فضای شاد و مهیج، حفظ روحیه تیمی و همکاری دانش آموزان با یکدیگر مهمترین معیار برگزاری مسابقه ای با این شرایط بوده است. دانش آموزان باید با ساخت دو ربات به یکدیگر در انجام ماموریت کمک کنند.

مسابقه بین  دو تیم  که هر تیم می تواند حداکثر دو ربات داشته باشد انجام می شود. هشت توپ در زمین مسابقه وجود دارد. در ابتدای مسابقه  4 توپ در هر سمت می باشد. ربات ها باید تلاش کنند تا توپ ها را به زمین حریف منتقل کنند. در انتهای مسابقه تیمی که توپ کمتری در زمینش باشد برنده است.

مسابقات شیمی - هدف کلی مسابقه: ساخت ماشین هایی با سوخت طبیعی و سازگار با محیط زیست

در طراحی ماشین کمیکار سبک بودن و استحکام شاسی باید همراه یکدیگر مورد توجه قرار بگیرد و مناسب ترین ترکیب، اجرایی شود. همچنین انتخاب جنس بدنه نیز در این مسابقه اهمیت دارد.

این ماشین با سوخت طبیعی کار میکند و در حین اجرای مسابقه باید با بدست آوردن ترکیب مناسب از سوخت ها مسیر مشخص شده را طی کنند. در ادامه نمونه ای از طراحی شاسی را مشاهده می کنید.

حباب های غول پیکر

هدف کلی مسابقه: هدف این مسابقه آشنایی با پدیده کشش سطحی در آب و آشنایی با حباب ها و شناخت مرکز نیروی جاذبه بین مولکولی می باشد.

 

در این مسابقه به بررسی پدیده کشش سطحی در آب پرداخته و این موضوع را با یک پدیده جذاب دیگر بنام ساخت حباب  با کف صابون، ژلاتین و مایع ظرفشویی بررسی خواهیم نمود و در نهایت به ساخت حباب های صابونی بزرگ و با پایداری طولانی خواهیم پرداخت.

 

 

پروژه علمی تحقیقاتی - فوتومیکروگراف

هدف پروژه: می خواهیم با انتخاب چند گیاه رنگی از آنها محلول رنگی در غلظت مناسب تهیه کنیم تا بتوانیم به وسیله آن، سلول های اپیدرم پیاز را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ مشاهده کنیم.

وسایل مورد نیاز: گیاه رنگزا، ظرف استیل، پیمانه، صافی.

برای مشاهده بهتر سلول ها که معمولا شفاف هم هستند آنها را به وسیله یک یا چند رنگ که به بخش هایی از سلول تمایل دارند، رنگ آمیزی می کنند. اجزای مختلف سلول زنده به علت دارا بودن اختلاف غلظت و ضریب شکست بسیار کم به هنگام جذب طیف نور مرئی، به قدر کافی کنتراست از خودشان نمیدهند، یعنی بدون استفاده از رنگ مشاهده و تفکیک سلول ها از یکدیگر آسان نیست.

 تهیه رنگ از چغندر:

از جمله رنگیزه های محلول درآب بتالانین ها هستند و بهترین نمونه بتالانین ها، رنگیزه قرمز موجود در چغندرلبویی است.
استفاده از رنگ باعث می شود سلول های اپیدرم پیاز ودیواره آن در زیر میکروسکوپ مشخص تر شوند.

 

 

 


١٥:٢٦ - پنج شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧١٨١٥    /    تعداد نمایش : ٧٩٣جستجو
اخبار عمومی

امضای چند یادداشت تفاهم در حوزه پزشکی و درمان میان ایران و اتریش ایران و اتریش در جریان سفر محمد باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اتریش، چند سند یادداشت تفاهم در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش پزشکی و تجهیزات بیمارستانی امضا شد. به گزارش ایسنا، محمد باقر لاریجانی که در راس یک هیات مهم متشکل از نماینده استان آذربایجان غربی، مدیران ستاد حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاریخ ۲۴-۲۳ فروردین ماه به اتریش سفر کرده است، در دیدار و رایزنی با مقامات اتریشی راه‌های توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد. این هیات در دیدار با دکتر «کلمنتس آوئر» قائم مقام وزیر بهداشت، کار و امور اجتماعی اتریش، آقای «رایشهارت» قائم مقام وزیر حمل و نقل، نوآوری و فناوری، پرفسور «پریتز » رییس دانشگاه زیگموند فروید و خانم دکتر «فریتز » معاون دانشگاه علوم پزشکی وین، زمینه‌های توسعه و تعمیق همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتریش در حوزه های مختلف آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و همچنین همکاری های دو کشور در حوزه بیمارستان سازی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی گفتگو و رایزنی بعمل کرد. شرکت در همایش بهداشت الکترونیکی (E-Health) و مذاکره برای اقدامات اجرایی در خصوص همکاریهای دو کشور در حوزه نظام سلامت الکترونیک بیماری‌های غیرواگیردار نیز از دیگر موضوعات و برنامه های هیأت ایرانی طی مدت اقامت در وین بود. علاوه بر دیدارهای مذکور، هیات ایرانی از بزرگترین بیمارستان اتریش موسوم به آکاها (AKH) ، شرکت های معتبر بیمارستان سازی، انجمن خدمات بیمارستان ( KAV ) و همچنین مرکز سوانح جاده‌ای اتریش نیز بازدید و از نزدیک با توانمندی های طرف های اتریشی و حوزه های همکاری آشنا شدند. در این سفر چند یادداشت تفاهم همکاری در حوزه های آموزشی - دانشگاهی، بیمارستانی و بهداشتی و درمانی بین طرفین به امضا رسید. در این دیدارها طرفین ضمن ابراز خرسندی از مناسبات خوب و روبه گسترش دو کشور در حوزه های مختلف و با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور در عرصه های مختلف پزشکی و درمان و بهداشت، نسبت به برداشتن گام های بلند در جهت توسعه و تقویت همکاری های فیمابین ابراز علاقمندی کرده و بر استمرار این نوع مشورت ها و رایزنی ها نیز تأکید کردند .

       پنج شنبه 30 فروردين 1397

امضای چند یادداشت تفاهم در حوزه پزشکی و درمان میان ایران و اتریش ایران و اتریش  در جریان سفر محمد باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اتریش، چند سند یادداشت تفاهم در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش پزشکی و تجهیزات بیمارستانی امضا شد.  به گزارش ایسنا، محمد باقر لاریجانی که در راس یک هیات مهم  متشکل از نماینده استان آذربایجان غربی، مدیران ستاد حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاریخ ۲۴-۲۳ فروردین ماه به اتریش سفر کرده است، در دیدار و رایزنی با مقامات اتریشی راه‌های توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد. این هیات در دیدار با دکتر «کلمنتس آوئر» قائم مقام وزیر بهداشت، کار و امور اجتماعی اتریش، آقای «رایشهارت» قائم مقام وزیر حمل و نقل، نوآوری و فناوری، پرفسور «پریتز » رییس دانشگاه زیگموند فروید و خانم دکتر «فریتز » معاون دانشگاه علوم پزشکی وین، زمینه‌های توسعه و تعمیق همکاری جمهوری اسلامی ایران و اتریش در حوزه های مختلف آموزش پزشکی، بهداشت و درمان و همچنین همکاری های دو کشور در حوزه بیمارستان سازی و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی گفتگو و رایزنی بعمل کرد.   شرکت در همایش بهداشت الکترونیکی (E-Health) و مذاکره برای اقدامات اجرایی در خصوص همکاریهای دو کشور در حوزه نظام سلامت الکترونیک بیماری‌های غیرواگیردار نیز از دیگر موضوعات و برنامه های هیأت ایرانی طی مدت اقامت در وین بود. علاوه بر دیدارهای مذکور، هیات ایرانی از بزرگترین بیمارستان اتریش موسوم به آکاها (AKH) ، شرکت های معتبر بیمارستان سازی، انجمن خدمات بیمارستان ( KAV ) و همچنین مرکز سوانح جاده‌ای اتریش نیز بازدید و از نزدیک با توانمندی های طرف های اتریشی و حوزه های همکاری آشنا شدند. در این سفر چند یادداشت تفاهم همکاری در حوزه های آموزشی - دانشگاهی، بیمارستانی و بهداشتی و درمانی بین طرفین به امضا رسید. در این دیدارها طرفین ضمن ابراز خرسندی از مناسبات خوب و روبه گسترش دو کشور در حوزه های مختلف و با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور در عرصه های مختلف پزشکی و درمان و بهداشت، نسبت به برداشتن گام های بلند در جهت توسعه و تقویت همکاری های فیمابین ابراز علاقمندی کرده و بر استمرار این نوع مشورت ها و رایزنی ها نیز تأکید کردند .

فضیلت و اعمال ماه شعبان

       چهارشنبه 29 فروردين 1397

فضیلت و اعمال ماه شعبان


زیبایی های حمام وکیل شیراز (تصویری)

       پنج شنبه 23 فروردين 1397

زیبایی های حمام وکیل شیراز (تصویری)
اهداف حوزه گردشگری برای نوروز 97 محقق شده است

       چهارشنبه 8 فروردين 1397

اهداف حوزه گردشگری برای نوروز 97 محقق شده است

لینک های مرتبط

مرکز اسلامی هامبورگ