اخبار > دوازهمین جشنواره بین المللی پرژه های دانش آموزی  چاپ        ارسال به دوست

دوازهمین جشنواره بین المللی پرژه های دانش آموزی

 

طرح پروژه های دانش آموزی

طرح پروژه های دانش آموزی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان با هدایت و مشاوره اینترنتی انجام میشود، و هدف اصلی این طرح گسترش فرهنگ پژوهش، لذت بردن از دانستن و عمیق کردن فهم دانشآموزان از طریق یادگیری بر اساس جستجوگری است.

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی در اردیبهشت ماه سال 1396 در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می گردد.

مسابقات

·         هوافضا (ساخت بالن هوای گرم)

·         رباتیک ( لیگ والیبال)

·         شیمی (ساخت ماشین هایی با سوخت شیمیایی و دوستدار محیط زیست)

·         ساخت حباب های غول پیکر

·         پروژه های علمی و تحقیقاتی در زمینه های مختلف علوم همچون ریاضی، فیزیک، زیست، شیمی، کامپیوتر و ...  همچون پروژه نمونه

مسابقات هوا فضا (بالن هوای گرم) - هدف کلی مسابقه: طراحی و ساخت بالن با بهترین عملکرد

این مسابقه با لوازم محدود مانند پلاستیک و چسب وچند قطعه فلزی و ماده آتش زا انجام پذیر است. آنچه که حائز اهمیت است طراحی و دقت در ساخت است.این بالن علاوه بر پرواز صحیح باید توانایی حمل وزنه های مشخص شده را نیز داشته باشد

مسابقات رباتیک والیبال

هدف کلی مسابقه: هدف اصلی این مسابقه ساخت ربات های جابجاگر یا ربات هایی است که قابلیت ضربه زدن داشته باشند. در این مسابقه ضمن ایجاد فضای شاد و مهیج، حفظ روحیه تیمی و همکاری دانش آموزان با یکدیگر مهمترین معیار برگزاری مسابقه ای با این شرایط بوده است. دانش آموزان باید با ساخت دو ربات به یکدیگر در انجام ماموریت کمک کنند.

مسابقه بین  دو تیم  که هر تیم می تواند حداکثر دو ربات داشته باشد انجام می شود. هشت توپ در زمین مسابقه وجود دارد. در ابتدای مسابقه  4 توپ در هر سمت می باشد. ربات ها باید تلاش کنند تا توپ ها را به زمین حریف منتقل کنند. در انتهای مسابقه تیمی که توپ کمتری در زمینش باشد برنده است.

مسابقات شیمی - هدف کلی مسابقه: ساخت ماشین هایی با سوخت طبیعی و سازگار با محیط زیست

در طراحی ماشین کمیکار سبک بودن و استحکام شاسی باید همراه یکدیگر مورد توجه قرار بگیرد و مناسب ترین ترکیب، اجرایی شود. همچنین انتخاب جنس بدنه نیز در این مسابقه اهمیت دارد.

این ماشین با سوخت طبیعی کار میکند و در حین اجرای مسابقه باید با بدست آوردن ترکیب مناسب از سوخت ها مسیر مشخص شده را طی کنند. در ادامه نمونه ای از طراحی شاسی را مشاهده می کنید.

حباب های غول پیکر

هدف کلی مسابقه: هدف این مسابقه آشنایی با پدیده کشش سطحی در آب و آشنایی با حباب ها و شناخت مرکز نیروی جاذبه بین مولکولی می باشد.

 

در این مسابقه به بررسی پدیده کشش سطحی در آب پرداخته و این موضوع را با یک پدیده جذاب دیگر بنام ساخت حباب  با کف صابون، ژلاتین و مایع ظرفشویی بررسی خواهیم نمود و در نهایت به ساخت حباب های صابونی بزرگ و با پایداری طولانی خواهیم پرداخت.

 

 

پروژه علمی تحقیقاتی - فوتومیکروگراف

هدف پروژه: می خواهیم با انتخاب چند گیاه رنگی از آنها محلول رنگی در غلظت مناسب تهیه کنیم تا بتوانیم به وسیله آن، سلول های اپیدرم پیاز را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ مشاهده کنیم.

وسایل مورد نیاز: گیاه رنگزا، ظرف استیل، پیمانه، صافی.

برای مشاهده بهتر سلول ها که معمولا شفاف هم هستند آنها را به وسیله یک یا چند رنگ که به بخش هایی از سلول تمایل دارند، رنگ آمیزی می کنند. اجزای مختلف سلول زنده به علت دارا بودن اختلاف غلظت و ضریب شکست بسیار کم به هنگام جذب طیف نور مرئی، به قدر کافی کنتراست از خودشان نمیدهند، یعنی بدون استفاده از رنگ مشاهده و تفکیک سلول ها از یکدیگر آسان نیست.

 تهیه رنگ از چغندر:

از جمله رنگیزه های محلول درآب بتالانین ها هستند و بهترین نمونه بتالانین ها، رنگیزه قرمز موجود در چغندرلبویی است.
استفاده از رنگ باعث می شود سلول های اپیدرم پیاز ودیواره آن در زیر میکروسکوپ مشخص تر شوند.

 

 

 


١٥:٢٦ - پنج شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧١٨١٥    /    تعداد نمایش : ٨٠٩جستجو
اخبار عمومی

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

       سه شنبه 1 خرداد 1397

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

       جمعه 28 ارديبهشت 1397

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

       پنج شنبه 27 ارديبهشت 1397

دعای روز اول ماه مبارک رمضان


طبیعت ارث پدری نیست

       سه شنبه 18 ارديبهشت 1397

طبیعت ارث پدری نیست


شروع داغ نمایشگاه کتاب تهران در یک روز بهاری

       پنج شنبه 13 ارديبهشت 1397

شروع داغ نمایشگاه کتاب تهران در یک روز بهاری


لینک های مرتبط

مرکز اسلامی هامبورگ