اخبار > وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هویت فرهنگی، هنری و دینی ایرانیان از خط نشات می گیرد  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هویت فرهنگی، هنری و دینی ایرانیان از خط نشات می گیرد

هویت فرهنگی، هنری و دینی ایرانیان از خط نشات می گیرد/ هنر بدون خط بی روح است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت فرهنگی، هنری و دینی ایرانیان از خط نشات می گیرد، گفت: خط، روح فرهنگ و هنر است و کار هنرمندان خوشنویس به عنوان کار معرفتی و برخاسته از جان و دل هنرمند محسوب می شود که نمی توان بر روی آن ارزش گذاری مادی کرد.

  «سیدرضا صالحی امیری» روز دوشنبه در نشستی با اعضای شورای ارزشیابی و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران افزود: هنر خوشنویسی نسبت به بسیاری از هنرهای دیگر مانایی بیشتری دارد و بزرگان این هنر نیز به دلیل اصالت آن از ماندگاری برخوردارند.

صالحی امیری ادامه داد: بخشی از منابع تاریخی و سرمایه های فرهنگی و هنری ما از طریق خوشنویسی به دست ما رسیده و تبار فرهنگی، هنری و اسلامی ایران تا حدود زیادی مدیون خط و خوشنویسی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در گذشته برخی از علما، فضلا و مراجع، خط را یک فضیلت می دانستند و در این حوزه با یکدیگر رقابت می کردند.
وی خط را عنصری ارزشمند دانست و گفت: از منظر مطالعات فرهنگی و دینی، خط در کنار بسیاری از عناصر هویتی ایران از جمله زبان فارسی، کشور ایران، اسلام و ... هویت بخش فرهنگ و هنر است و استمرار و تداوم آن را تضمین می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه چاپ هرگز نتوانست جای خط را بگیرد، افزود: با تکنولوژی نمی توان بسیاری از آثار سنتی از جمله هنر خوشنویسی را از بین برد. خط در شمار آن دسته از هنرهایی است که با گذر زمان تصویر هویتی اش بیشتر نمایان می شود.
وی تصریح کرد: هنر خوشنویسی از سالم ترین، پاک ترین و ارزشمند ترین هنرهاست و هنرمندان فعال در این حوزه نیز چنین خصوصیاتی دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نیاز جامعه امروز به مصرف فرهنگی، ادامه داد: سرانه مصرف فرهنگی در ایران پایین است و مطالعات نشان می دهد، بهترین و سازگارترین مصرف فرهنگی که با ذائقه ایرانی همخوانی دارد، هنر از جمله خط، شعر، موسیقی، نقاشی، هنرهای تجسمی، تئاتر و سینما است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حمایت از جامعه هنری از جمله هنرمندان خوشنویس تقویت هویت فرهنگی جامعه است که در نهایت منجر به ارتقای سرانه مصرف فرهنگی در جامعه می شود.
وی افزود: اگر بخواهیم جامعه را از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، خشونت، دروغ، بداخلاقی، انگ زنی،غیبت، انتقام جویی و ... دور کنیم باید جامعه را با هنر درآمیزیم زیرا با تکنولوژی نمی توان به جامعه روح تعالی و معنویت بخشید.
در ادامه این نشست، «علی مرادخانی» معاون امور هنری گفت: در دولت تدبیر و امید تلاش شده است تا از مشکلات حوزه هنر از جمله حوزه خوشنویسی کاسته شود و در این راستا اقدامات قابل توجهی داشته ایم.
وی افزود: انجمن خوشنویسی از جمله انجمن های هنری است که امور اجرایی این صنف را خود بر عهده دارد.
مرادخانی گفت: معاونت امور هنری تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات صنف خوشنویسان به کار می گیرد.
در بخش دیگری از این نشست، استاد «غلامحسین امیرخانی» گفت: باید قدرشناس مسوولان تصمیم گیر کشور از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در موقعیت های سرنوشت ساز و حساس در کشور تاثیر گذار هستند، باشیم.
وی افزود: ما به عنوان کشوری دارای فرهنگ و تمدن دیرینه باید شناخت عمیقی از فرهنگ و هنر خود داشته باشیم.
امیرخانی ادامه داد: رابطه و تعامل مستقیم با دست اندرکاران امور به تصمیم گیری درست و موثر کمک می کند.
وی با تقدیر از تلاش ها و خدمات «علی جنتی» وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حمایت از هنرمندان در ارتقا و اعتلای فرهنگ و هنر کشور موثر است.
در ادامه «محمدحسین ساکت» گفت: خوشنویسی هنر قدسی محسوب می شود و می تواند به عنوان الگوی جهانی مطرح شود.
وی افزود: باید از تمامی ظرفیت ها و تلاش های خود برای ترویج و گسترش این هنر ملی بهره ببریم.
ساکت گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا تمامی جشنواره ها، همایش و نشست های حوزه خوشنویسی با نظارت انجمن خوشنویسی ایران صورت بگیرد.
در ابتدای این نشست، اعضای شورای ارزشیابی و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران برخی مسایل و مشکلات و پیشنهادهای خود در این حوزه را ارایه و خواستار رفع این مشکلات شدند.
از جمله محورهای مورد بحث در این نشست، بیمه خوشنویسان، برگزاری جشنواره ها و همایش های خوشنویسان با نظارت انجمن خوشنویسان ایران و ... بود

 

منبع خبر: ایرنا


١٥:٢٦ - سه شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٢١٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٩٩