اخبار > جذابیت های ایران برای توسعه گردشگری کوهستان در جهان  چاپ        ارسال به دوست

جذابیت های ایران برای توسعه گردشگری کوهستان در جهان

جغرافیای طبیعی ایران و وجود رشته های کوه های زیبای البرز و زاگرس با قله های سربه فلک کشیده، بکر، سرسبز و زیبا به ویژه در فصل بهار، جذابیت های مضاعفی را ایجاد کرده تا گردشگری کوهستان در کشور بیش از پیش توسعه یابد.

توسعه صنعت گردشگری امروز به یکی از منابع ثابت درآمدی کشورها مبدل شده و کشورهایی که حتی دارای جذابیت های طبیعی نظیر ایران نیستند، می کوشند با ایجاد زمینه سهمی از بازار پرسود گردشگری جهان داشته باشند.
بر اساس آمارهای اعلام شده جهانی 9 درصد تولید ناخالص ملی در جهان از صنعت گردشگری حاصل می شود و از هر 11 شغل در جهان یک شغل مرتبط با گردشگری است و درصد قابل توجهی از صادرات کشورهای در حال توسعه نیز در همین صنعت صورت می گیرد.
بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه امروز بیشترین سرمایه گذاری را در صنعت گردشگری دارند و رشد و توسعه اقتصادی خود را بر مبنای افزایش جذب تعداد گردشگران قرار داده و شرایط مطلوب برای حضور گردشگران در کشور خود را فراهم آورده اند.
بر اساس آمارهای اعلام شده جهانی نزدیک به 600 میلیون گردشگر از جهان توسط کشورهای اروپایی جذب می شوند و گفته می شود که درآمدی که از این صنعت برای اروپا کسب می شود بیش از 450 میلیارد دلار است.
ایران با وجود دارا بودن ظرفیت های بالا در گسترش صنعت گردشگری در بخش های مختلف نظیر گردشگری طبیعی، بوم گردی، گردشگری کوهستان، گردشگری تاریخی و گردشگری سلامت و دیگر شکل های این صنعت، توفیق چندانی در توسعه این صنعت و کسب درآمد از آن نداشته است.
به گفته برخی از فعالان صنعت گردشگری نقش گردشگری ایران در جهان اندک و درآمد کشور از این صنعت برغم جذابیت های موجود کمتر از نیم درصد است.
وضعیت طبیعی ایران و وجود قله های مرتفع و زیبا نظیر دماوند، علم کوه، سهند، سبلان، دنا، تفتان و... هر کدام دارای جذابیت های خاص برای توسعه گردشگری کوهستان در کشور به ویژه در فصل بهار است.
ایران در تیر ماه سال 96 برای نخستین بار در نمایشگاه کسب و کار کوهستان که در منطقه پیرنه فرانسه برگزار شد، شرکت کرد که اینگونه رویدادها می تواند زمینه ساز معرفی جذابیت های طبیعی ایران برای گردشگران به ویژه گردشگران کوهستان باشد.
این نمایشگاه با حضور 150 شرکت فعال در زمینه کوهستان از 15 کشور برگزار شد. تمرکز این نمایشگاه بیشتر بر کسب ‌و کارهای نورآورانه‌ صنعت کوهستان در زمینه ورزش و اوقات فراغت، سبک زندگی، انرژی و منابع طبیعی و حفظ نواحی کوهستان است که گردشگری نیز می تواند بخشی از این کسب و کارها باشد.
وجود چشمه سارهای طبیعی، قله های مرتفع با پوشش گیاهی غنی، روستاهای کوهپایه ای با جذابیت های طبیعی بالا و مناسب برای بوم گردی و مهم تر از همه مردمی خونگرم و مهمان نواز ظرفیت مناسبی را برای دوستداران کوهستان و طبیعت فراهم آورده تا با حضور در کشورمان از این ظرفیت ها دیدن کنند که این موضوع می تواند به کسب درآمد پایدار و رشد اقتصادی مناسب برای ایران کمک کند.
استان البرز نیز به واسطه دارا بودن بخشی غنی و کامل از ظرفیت های کوهستانی و وجود جاده کرج - چالوس یکی از جاده های زیبای کشور و جاذبه قوی در گردشگری، روستاهای سرسبز و غنی در شهرستان های طالقان و ساوجبلاغ موقعیتی مناسب برای توسعه گردشگری کوهستان دارد.
گرچه این استان علاوه بر این دارای جذابیت های بالای تاریخی، طبیعی و مذهبی برای گردشگران داخلی و خارجی و چندان هم این جذابیت حتی در داخل کشور معرفی نشده و بهره برداری مناسبی از آن صورت نگرفته است.
به دلیل اهمیت گردشگری کوهستان و تاثیری که در رشد اقتصادی کشورها و فقرزدایی از روستاها و نواحی کوهستانی می تواند داشته باشد سال 2002 میلادی سال اکوتوریسم و گردشگری کوهستان نام گرفت و برخی کشورها در سال های گذشته توجه ویژه به این مناطق داشته و از ظرفیت های جذب گردشگری آن استفاده کرده اند.
کشورهایی نظیر نپال و پاکستان به واسطه وجود رشته های کوه های همیالیا تلاش های گسترده ای در توسعه این صنعت داشته اند و در اروپا به ویژه کشورهای فرانسه و سوئیس نیز نگاه ویژه به درآمدزایی از کوهستان صورت گرفته است.
باید مدنظر داشته باشیم که کوهستان ها جذابیت های بالایی برای بسیاری از مردمان جهان دارد و ایران نیز به واسطه دارا بودن کوهستان های متعدد و ارزان بودن سفر به ایران برای گردشگران خارجی می تواند از این فرصت بیشترین بهره برداری را داشته باشد.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران نیز اواخر سال گذشته گفت: ظرفیت و جاذبه های گردشگری ایران جایگاه خاصی در جهان دارد، از این رو برای ارائه خدمات در زمینه گردشگری کوهستان در قالب خط اعتباری ( فاینانس ) بین دو کشور آماده ایم.
کریستف گراب مایر در نشست تخصصی شرکت های سرمایه گذاری دو کشور در زمینه گردشگری کوهستان که خبر آن در رسانه های کشور منتشر شد، اظهار کرد: اتریش در زمینه صنعت گردشگری بسیار شناخته شده است. ایران نیز فرهنگ و پیشینه تاریخی زیادی دارد که برای گردشگران جذاب بوده و مهمان نوازی ایرانی ها برای سایرین ارزشمند است.
مایر تاکید کرد: امیدوار کننده است که ظرفیت گردشگری ایران همانطور هم که رسما اعلام کرده در هفت سال آینده به جذب 20 میلیون گردشگر خارجی برسد.
وی گفت: ما نیز با توجه به ظرفیت های گردشگری کوهستان در ایران و تخصص و توانمندی های شرکت های فعال اتریشی در این زمینه حاضریم در قالب تامین مالی از طریق خط اعتباری بین دو کشور ( فاینانس ) توان خود را به کار بگیریم.
استاندار البرز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت های کشاورزی، تجاری، تاریخی و طبیعی این استان گفت: طرح جامع گردشگری البرز را در زمره برنامه های مهم و اولویت دار قرار گیرد.
محمد علی نجفی افزود: این طرح از طرح های ضروری است که نقش مهمی را در اشتغال ایفاء می کند که لازم است تدابیر جدی دراین زمینه صورت گیرد.
وی ادامه داد: تطبیق این طرح با برنامه ششم که نگاه واگذاری به بخش خصوصی در آن دراولویت است نیز باید مد نظر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: به دنبال سند کاربردی سریع در حوزه گردشگری هستیم تا هرچه زودتر در بحث های اشتغال بتوانیم از ظرفیت های گردشگری بهره ببریم.
نجفی تاکید کرد: بازبینی طرح جامع گردشگری در اسرع وقت و هماهنگی با دستگاه های اجرایی متولی برای تامین اعتبارات لازم نیز باید مورد توجه باشد.
وی افزود: بررسی طرح جامع گردشگری و اقدام موثر برای اجرایی شدن و کاربردی شدن این طرح از اولویت ها است که همگان باید مدنظر قراردهند.

منبع خبر: ایرنا


١٢:٥٩ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٣٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٦