اخبار > ملاقات رایزن فرهنگی با رئیس موزه ی تاریخ هنر اتریش  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات رایزن فرهنگی با رئیس موزه ی تاریخ هنر اتریش

در آغاز، آگاهی پس از تعارفات معمول و تشکر از فرصت ایجاد شده جهت مذاکره پیرامون همکاری های مشترک، اظهار امیدواری کرد که در طی مدت حضور خود در اتریش و با همکاری  مراکز فرهنگی و هنری مانند موزه­ی تاریخ  هنر، گام های مؤثری در ارتقای بیش از پیش روابط فرهنگی بین دوکشور برداشته شود. 

در همین ارتباط رایزن فرهنگی کشورمان اظهار داشت؛ "همانطور که مطلع می باشید بزرگترین همکاری فرهنگی ایران و اتریش، در سال 2003 میلادی در قالب برگزاری نمایشگاه 7000 سال تاریخ و تمدن ایران واقع شد که نقطه­ی عطفی در روابط فرهنگی ایران و اتریش محسوب می­گردد. این نمایشگاه علاوه بر اتریش به مدت 5 سال در یک تور اروپایی در کشورهای کرواسی، بلژیک، اسپانیا و پرتغال نیز به نمایش گذاشته شد. با توجه به اینکه  فرهنگ ايراني سهم عظيمي در پيشرفت تمدن­هاي بزرگ ديگر چه پيش از دوره­ی اسلامي و چه پس از آن داشته و مبدأ بسياري از اشکال هنر معاصر در اين تمدن نهفته است، من در ایران با تعدادی از مدیران موزه ها ملاقات داشتم  و همگی آنها آمادگی خود را برای  اجرای بخش دوم  این نمایشگاه در اتریش، یعنی آثار مربوط به دوره­ی «آغاز اسلام تا عصر حاضر» اعلام کردند؛ لذا در صورتی که طرف اتریشی آمادگی لازم را داشته باشد امکان انجام این کار بزرگ وجود خواهد داشت."

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود؛ "همچنین در حال حاضر نمایشگاهی از اشیاء موزه ای ایران، در موزه­ی  شهر آسن هلند به مدت پنج ماه برگزار شده است  و چون این مجموعه آثار فرآیند اداری خود را در ایران طی کرده و مجوز های لازم برای نمایش در اروپا را گرفته است، در صورت موافقت شما، می توانیم این مجموعه را نیز در اتریش به نمایش بگذاریم."

خانم دکتر هاگ ضمن اظهار خوشنودی از حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دفتر خود و پیشنهادات مطرح شده برای انجام همکاری­های دو جانبه، گفت: "برنامه های مشترک اجرا شده در گذشته دارای اهمیت و بازتاب بسیار خوبی بوده است. در مورد پیشنهادهای مطرح شده­ی فعلی هم علاقه­ی بسیاری به برگزاری اینگونه نمایشگاه ها داریم؛ ولی متاسفانه تاکنون اراده­ی قوی جهت پشتیبانی از اجرای آنها نبوده است. امیدواریم که با برنامه های کارشناسی شده، این مهم به انجام برسد.  نکته ای که وجود دارد این است که در حال حاضر تقویم برنامه های بزرگ این موزه تا  پایان نیمه اول سال 2020 تنظیم شده است، از طرف دیگر من تا پایان 2018 میلادی مسئولیت این موزه را به عهده دارم.  بر همین اساس من با جانشین خود که هم اکنون ریاست یک موزه در ایتالیا را برعهده دارد موضوع را مطرح کنم و مطمئن هستم که ایشان از این طرح بزرگ که گذشته­ی درخشانی هم داشته استقبال خواهد کرد. پس از توافق نهایی ایشان، می توان در سال جاری گام­های نخستین را برای برپایی این نمایشگاه برداشت".

در مورد نمایشگاه آثار موزه ای کشورمان در هلند نیز رئیس موزه تاریخ هنر اتریش گفت: "خیلی خوشحال خواهم شد که کاتالوگی از این نمایشگاه داشته باشم؛ تا امکان برگزاری آن را در اتریش در ابعادکوچکتر بررسی کنیم".

دکتر هاگ همچنین به ملاقات اخیر رایزن فرهنگی کشورمان با آقای دکتر آلرام معاون آکادمی علوم اتریش و رئیس بخش سکه­های موزه­ی تاریخ هنر، و مذاکرات در مورد  نمایشگاه سکه­های دوره­ی پارتیان و اشکانیان در تهران، لندن و وین اشاره کرد و تأکید کرد: " مجوز برگزاری این نمایشگاه در وین و لندن -بریتیش میوزیوم- صادر شده و ما منتظر پاسخ از طرف موزه ملی ایران هستیم. این نمایشگاه چون به گستردگی نمایشگاه  7000 سال نیست و  از سوی دیگر مجوز های آن هم  آماده است، می توان به سرعت اجرایی شود. طبق توافق انجام شده بایستی در سه شهر وین ، تهران و لندن این نمایشگاه برگزار شود. بر همین اساس پیشنهاد می­کنم در ابتدا موزه­ی ملی ایران به صورت مکتوب آمادگی خود را اعلام نماید تا ما نیز مقدمات کار را آغاز کنیم و به این ترتیب خلاء ایجاد شده در زمینه­ی فعالیت های  موزه ای که از سال 2003 تاکنون ایجاد شده است از برود."

 

 


١٤:٥٥ - جمعه ٨ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٨١٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٨