اخبار > ضبط پایانی «نوحه‌خوان» در اتریش با نوازندگی رهبری  چاپ        ارسال به دوست

ضبط پایانی «نوحه‌خوان» در اتریش با نوازندگی رهبری

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، آخرین مراحل ضبط قطعه شماره ۸ پوئم سمفونی «مادرم ایران» با عنوان «نوحه خوان»، روز گذشته (دوشنبه ۸ مرداد) در شهر وین اتریش به پایان رسید.

کمپانی آلمانی ناکسوس مسئولیت پخش جهانی این اثر را به عهده گرفته است و این قطعه بزودی توسط این کمپانی در بازارهای بین‌المللی عرضه خواهد شد. همکاری علی رهبری با کمپانی ناکسوس سابقه طولانی دارد. این هنرمند تاکنون بیش از ۲۰۰ آلبوم موسیقی کلاسیک برای این کمپانی ضبط کرده، اما این اولین باری است که علی رهبری اثری از خود را برای پخش توسط این کمپانی رهبری می‌کند. 

 در این ضبط، سولیستِ ویلن قطعه شماره ۸ «مادرم ایران»، که به عنوان کنسرتو در سه قسمت برای ویولن و ارکستر بزرگ سمفونیک تنظیم شده، «پائولا رهبری» همسر علی رهبری است. او فارغ‌التحصیل آکادمی موسیقی زاگرب در کرواسی است که در کارنامه هنری‌اش، جوایز متعدد از مسابقات بین‌المللی سولیستی و کنسرت مایستری ارکستر و همچنین آنسامبل‌های مختلف اروپائی مشاهده می‌شود. پائولا رهبری اهل کشور کرواسی است و حدود دو دهه پیش تابعیت ایرانی را نیز پذیرفته است.

«نوحه خوان» با الهام از داستان روز عاشورا نوشته شده و ۹ سال پیش از انقلاب در شهر وین ساخته شده و در آن زمان جایزه مخصوص آکادمی هنرهای زیبای شهر وین را دریافت کرده بود.

 «نوحه‌خوان» برای ساز تار و همچنین ویلن سل هم تنظیم شده است که اجراهای این کنسرتوها هم به زودی ضبط و عرضه خواهند شد. این اثر جایزه مخصوص آهنگسازی آکادمی شهر وین را دریافت کرده و توسط علی رهبری به استاد حسین علیزاده تقدیم شده است. 


١٧:٠٤ - دوشنبه ٥ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١١٤٨٤    /    تعداد نمایش : ١٥٣