يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
تماس با مااسلامزبان و ادبيات فارسیپرسش و پاسخپيوندها
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2890
 بازدید امروز : 144
 کل بازدید : 1852540
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.4375
گزارش نمايشگاه نقاشي و لباسهاي سنتي زنان اقوام ايراني

 

اين نمايشگاه به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، به همت رايزني فرهنگي سفارت ج.ا.ايران، با همكاري اداره كل امور اجتماعي ايرانيان خارج از كشور و با آثار بانوان هنرمند ايراني، سركار خانم مهوش سهيلي(نقاش و استاد دانشگاه) و سركار خانم عشرت بدر(رئيس خانه‌ي لباس‌هاي سنتي و تاريخي فارس) در گالري تايم شهر وين، در تاريخ دوم تيرماه سال جاري افتتاح گرديد و به مدت شش روز ادامه خواهد داشت.

در ابتداي برنامه گروه موسيقي سنتي ايراني متشكل از اساتيد محترم آقاي نريمان حجتي و آقاي اميركسري زنديان به اجراي قطعاتي از موسيقي سنتي پرداخته و سپس آقاي واختل Wachtel رئيس گالري تايم به ايراد سخن پرداخت.

ايشان ضمن خوشامدگويي به حضار از سفير ج.ا.ايران و رايزن فرهنگي و پروفسور گانسرت تشكر نموده و گفت شما در مكاني قرار داريد كه محلي است براي فعاليتهاي هنري و دركنار معرفي هنر به مردم وين وظيفه دارد هنرمندان جوان را در اين راستا حمايت كند. اين گالري بدون ايجاد موانع و مرزبندي در انتخاب هنرمندان شاهد نمايشگاههايي از كشورهاي سابق اتحاد جماهير شوروي و همچنين كشورهايي مانند كوبا و مغولستان بوده است. در اين گالري، هنر، مورد بحث و بررسي قرار گرفته است، چرا كه ما معتقديم هنر وسيله‌اي براي پيوند ملتها مي‌باشد و امروز ما شاهد برپايي نمايشگاهي از كشور ايران هستيم كه داراي هزاران سال تاريخ و فرهنگ و تمدن مي‌باشد. ما امروز افتخار داريم كه دو بانوي هنرمند ايراني هنر خود را در كشور اتريش به نمايش بگذارند. ايشان آنگاه آقاي پروفسور گانسرت استاد هنرهاي تجسمي دانشگاه هنر را به ايراد سخنراني دعوت نمود.

آقاي گانسرت نيز ضمن خوشامدگويي به ميهمانان از اجراي چنين نمايشگاهي ابراز خرسندي نمود و ضمن معرفي بانوان هنرمند ايراني اظهار داشت از اين كه در ميان آثار هنري هنرمندان ايراني هستم، بسيار خوشحالم. وي افزود ايران كشور پهناوري است و همواره سهم بسزائي در توسعه فرهنگ و هنر داشته است. وي افزود حوزه فرهنگ بسيار وسيع و گسترده است و تنها در فيلم و تئاتر و موسيقي خلاصه نمي‌شود. حتي  تابلوهاي زيباي نقاشي و لباسهاي سنتي اقوام مختلف ايراني كه در اينجا مشاهده مي‌كنيد جزئي از فرهنگ و سنن مناطق مختلف ايران بشمار مي‌رود.

سخنران بعدي مراسم، جناب آقاي كيارشي سرپرست رايزني فرهنگي ج.ا.ا. در اتريش بود كه در بخشي از سخنانش گفت در ابتدا مي‌خواهم از رئيس گالري براي تمام كمكها و پشتيباني‌هايش از صميم قلب تشكر كنم. همچنين از آقاي پروفسور گانسرت كه بجاي آقاي پروفسور باست در خدمتشان هستيم و باعث افتخار ما هستند. ايشان يكي از متخصصان امور هنري هستند كه بيش از 53 نمايشگاه را در داخل و خارج اتريش برگزار كرده‌اند. همچنين از آقاي دكتر شيباني سفير محترم ج.ا.ا. در اتريش كه تقبل زحمت نموده و افتتاحيه نمايشگاه را بر عهده گرفتند، سپاسگزاريم. در اين نمايشگاه آثار دو بانوي هنرمند ايراني جهت بازديد حضار به نمايش گذاشته شده است. خانم سهيلي يكي از نقاشان معروف ايران و مؤلف چندين كتاب هنري و طراح مي‌باشند. ايشان بيش از 30 سال تجربه اين رشته را دارند و 6 نمايشگاه انفرادي و بيش از 70 نمايشگاه مشترك در داخل و خارج از كشور برگزار كرده‌اند. خانم عشرت بدر نيز كه مسئول موزه لباسهاي سنتي در شيراز مي‌باشند بيش از 30 سال تجربه تهيه و جمع آوري لباسهاي سنتي را دارند. ما متأسفانه امروز به علت كمبود جا نتوانستيم همه لباسها را به نمايش بگذاريم و اميدواريم در آينده نزديك فرصتي براي نمايش همه لباسها بدست آوريم. همچنين جا دارد كه از آقاي دكتر نريمان حجتي نوازنده تار و آقاي زنديان نوازنده ضرب براي اجراي قطعات زيباي موسيقي سنتي تشكر نمايم و همچنين از همه خانمها و آقايان كه به اين مكان تشريف آوردند و نيز دانشجويان دانشگاه هنر اتريش كه با پوشيدن لباسهاي سنتي اقوام ايراني جلوه خاصي به اين نمايشگاه دادند، تشكر مي‌نمايم.

سخنران بعدي مراسم آقاي دكتر شيباني سفير محتر م ج.ا.ايران در وين بودند. ايشان در ابتدا اظهار داشتند فرهنگ، پل محكمي بين ملتها مي‌باشد و بهترين رابطه در روابط بين الملل رابطه فرهنگي است. ايران كشوري داراي فرهنگ غني است كه سه قاره آسيا ، اروپا و آفريقا را بهم وصل مي‌كند. اين كشور بويژه در زمينه موسيقي ، ادبيات و نقاشي داراي آثار فرهنگي باشكوهي مي‌باشد. از طرف ديگر زبان فارسي براي مدتها زبان رسمي دربار عثمانيها و نيز هندوستان بوده است كه هنوز آثار آن را در تركيه و هند مشاهده مي‌كنيم. ايشان در ادامه افزود اين نمايشگاه پنجره‌اي كوچك به جهان فرهنگ و هنر ايران مي‌باشد. شما اين رنگها را همچنين در گنبد مساجد و در قاليهاي ايراني مي‌بينيد. از طرف ديگر بايد عرض كنم كه ما با اتريش روابط فرهنگي طولاني و قوي داريم به طور مثال در سال 1850 ميلادي تعدادي از اساتيد اتريشي در مدرسه دارالفنون تدريس مي‌كردند. ايشان در پايان از همه شركت كنندگان و تهيه كنندگان اين برنامه تشكر نمودند.

در اين قسمت از برنامه مجددا نوازندگان موسيقي ايراني به اجراي قطعات ديگري از موسيقي سنتي پرداخته و سپس نمايشگاه جهت بازديد مراجعه كنندگان، توسط سفير محترم ايران افتتاح گرديد.

در این افتتاحیه در کنار یکی از شخصیت های پارلمانی اتریش آقای مارکو مرکوری، خانم باربارا روزن کرانس Barbara Rosenkrantz، رئیس حزب آزادی اتریش در ایالت «اتریش سفلا» همراه همسر و معاون خود نیز حضور داشت. خانم روزن کرانس در گوشه‌ای از سالن نمایشگاه مذاکراتی را در امر همکاری‌های دو جانبه با سفیر محترم کشورمان جناب آقای دکتر شیبانی نیز داشتند. آقای توفیق ولاچیچ، یکی از شخصیت‌های مبارز  و قدیمی بوسنی هرزه گووین که از همرزمان قدیمی علی عزت بگوویچ، رئیس جمهور فقید بوسنی هرزه گوین است نیز در این نمایشگاه حضور یافت. همچنین آقای دکتر ورنر ارلیش ارنفلد Dr.Werner Ehrlich-Ehrenfeld سفیر اسبق اتریش در جمهوری اسلامی ایران که در این نمایشگاه حضور یافته بود، بشدت تحت تاثیر نمایشگاه قرار گرفته بود و خواهان حضور در جشنهای آتی کشورمان شد. ایرانی‌های شرکت کننده در این نمایشگاه همگی نسبت به برگزاری چنین نمایشگاه‌هائی از سوی جمهوری اسلامی ایران ابراز خرسندی می‌کردند و به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گفتند. تماس های تلفنی بعضی از ایرانی‌ها و بخصوص اتریشی‌ها به رایزنی نیز بیانگر تاثیر بسیار مثبت اینگونه اقدامات در جو فرهنگی و هنری این کشور است که نه تنها ایرانی ها بلکه اتریشی ها را نیز مورد خطاب قرار می دهد.

در خاتمه پیشنهاد می‌نماید که از برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها علیرغم داشتن مشکلات عدیده جهت برپائی آنها باید حمایت کرد و در طول سال حداقل دو تا سه نمایشگاه را برگزار نمود. اینگونه اقدامات فرهنگی و هنری که در سطوح بالای فرهنگی قرار دارند، ضمن معرفی هنرمندان معاصر ایرانی و هنر آنها، با حضور گسترده اروپائی‌ها از جمله شخصیت‌های فرهنگی و کشوری نیز روبرو می شود و جمهوری اسلامی ایران را در سطوح بالای فرهنگی معرفی می‌کند. لذا تقاضا دارد بدین منظور ضمن تماس با موزه هنرهای معاصر ایران، هنرمندانی را که هنر آنها توان معرفي تاریخ و فرهنگ کشورمان را داشته باشد، انتخاب کرده و با هماهنگی آن سازمان محترم و این رایزنی فرهنگی برنامه‌ای را برای نمایش هنرهای آنها ترتيب داده و در اسرع وقت در وین به نمایش گذاشت. امکان برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها در دو کشور اکردیته اسلوونی و اسلوواکي نیز وجود دارد و حتما با استقبال بی نظیر مردم روبرو خواهد شد.

لازم به ذكر است در طول برنامه، از شركت كنندگان با شيريني ايراني، غذاي گياهي اتريشي و نوشابه پذيرايي بعمل آمد.

 

 

اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پرسش و پاسخ|پيوندها|تماس با ما