اخبار > 15 آگوست ؛ عید عروج مریم مقدس به آسمان  چاپ        ارسال به دوست

15 آگوست ؛ عید عروج مریم مقدس به آسمان

15 آگوست؛ عید عروج مریم مقدس به آسمان (Mariä Aufnahname in den Himmel) که به آن عروج مریم به آسمان (Mariä Himmelfahrt) هم گفته میشود، روزی است که به خاطر عروج مریم مقدس به آسمان در کشورهایی با اکثریت کاتولویک و نیز کشورهای ارتودکس شرقی گرامی داشته میشود. 

این عید به جشن دیگری برمیگردد که در قرن پنجم میلادی، توسط Cyrill اهل اسکندریه باب شد که صرفاً بعنوان روز مرگ مریم مقدس، گرامی داشته می شد. اما اعتقاد به اینکه مریم مقدس با همین بدن جسمانی، به آسمان عروج کرد، به قرن ششم میلادی برمیگردد. برای نخستین بار در سال 1950 بود که پاپ پیوس دوازدهم (Papst Pius XII.) این مسأله را که مریم با بدن جسمانی و دنیوی خود به آسمان صعور کرده را به عنوان یک اصل ایمانی کلیسای کاتولیک اعلام کرد. 

در باب عروج مریم مقدس به آسمان در عهد جدید هیچ گزارشی نشده است. اما برخی فرازها و آیات در کتاب مقدس به عنوان اشاره ای به این مسأله تفسیر میشوند. در انجیلهای غیررسمی که صحت آنها مشکوک است نیز این داستان در این خصوص وارد شده که حواریون از محلی که در حال تبلیغ و موعظه بودند توسط هوا به بستر مرگ مریم در اورشلیم یا اِفِسوس برده شدند و وی پس از آن چشم از جهان فروبست. آنها مریم را به خاک سپردند و با سنگ بزرگی محل دفن او را پوشاندند، اما بلافاصله عیسی مسیح که در ملکوت بود، با فرشتگان ظاهر شدند و مسیح سنگ را کنار زد و مادر را از قبر بیرون کشید. 

در کلیسای ارتودوکس شرقی این روز بسیار مهم است، اما این کلیساها به عروج روحی مریم به آسمان باور دارند و نه به عروج با بدن دنیوی. 

 ولی در کلیسای کاتولیک این مسأله کاملاً پذیرفته شده است. 

این روز در کشورهای مختلف که تحت نفوذ کلیساس کاتولیک هستند جشن گرفته میشود. در اتریش، لیختن اشتاین، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، کرواسی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، پرتغال، اسلونی، اسپانیا این روز تعطیل است. همچنین در کشورهای زیر نفوذ کلیسای ارتودوکس نظیر یونان، گرجستان، رومانی و قبرس نیز این روز تعطیل است. 

در ایالت بایرن آلمان، این روز به عنوان «روز کبیر زنان» (großer Frauentag) گرامی داشته میشود و روز 8 سپتامبر یعنی روز تولد مریم مقدس، به عنوان «روز صغیر زنان» (kleiner Frauentag).

اما در آیین پروتستان، به جهت اینکه اهمیت و جایگاه مریم مقدس، به اندازه آیین کاتولیک و ارتودکس نیست، این روز را به عنوان روز مقدس یا عید نمیپذیرند. اما برخی کلیساهای انجیلی به خصوص در ایالات متحده، مانند کلیسای کاتولیک باور به عروج مریم با بدن دنیوی خود داردند و این روز را به عنوان روز مرگ مریم مقدس گرامی میدارند. 

اساساً در دین مسیحیت حیات مجدد جسمانی انسانها در آخرالزمان محقق میشود. اما جسم مریم مقدس (بنا بر آیینهای اشاره شده) به طور مستقیم به آسمان برده می شود چرا که روح وی هیچگاه همچون دیگر انسانها به گناه نخستین آلوده نشده بود.


١٨:٠٢ - پنج شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٠٩٧٧    /    تعداد نمایش : ١١٤