اخبار > جنبش ضداسرائیلی BDS خواستار تحریم یکی از جشنواره های وین شد.  چاپ        ارسال به دوست

دراشتاندارد؛ اکتبر ۲۰۱۸

جنبش ضداسرائیلی BDS خواستار تحریم یکی از جشنواره های وین شد.

 

تاکنون در اتریش از جنبش ضداسرائیلی BDS کمتر شنیده شده است. BDS مخفف سه کلمه است: بایکوت Boycottسرمایه­گذری نکردن Disvestment و تحریمSanctions است.

این جنبش کمپینی ضداسرائیلی است و هدفش انزوا و فشار اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اسرائیل است. جنبش BDS رفتار اسرائیل با فلسطینیان را «استعماری» و «ضدانسانی» می­خواند.

از طرف دیگر در وین از 15 سال پیش جشنواره­ای تحت عنوان «کلتس مورِ» Klezmoreشامل کنسرت، فیلم و کتاب­خوانی برگزار می­شود که هدف آن پرداختن به فرهنگ یهودی است. تاکنون با برگزاری این جشنواره هیچ مخالفتی صورت نمی گرفته و این نخستین  بار است که جنبش BDS علیه آن موضع گیری و جشنواره را تحریم می­کند.

علت این تحریم این است که به فستیوال کلتس مورِ توسط سفارت اسرائیل در وین 1000 یورو کمک مالی شده و لوگوی سفارت بر روی پوستر جشنواره آمده است. جنبش BDS می­گوید که با این حمایت مالی، فستیوال کلتس مورِ به ابزاری برای اشاعه سیاست­های اسرائیل تبدیل می­شود.

جنبش BDS در سراسر جهان به خصوص کشورهای انگلیسی زبان و به ویژه در بریتانیا فعالیت دارد اما در کشورهای آلمانی زبان کمتر شهرت دارد.

سفارت اسرائیل ضمن واکنش به این تحریم و اعلام آن به عنوان نشانه­ای از یهودی ستیزی؛ اظهار تأسف کرد که جشنواره­ای که هدف آن پشتیبانی از گفت­وگو است، تحریم می­شود.

شایان ذکر است جشنواره از 10 نوامبر تا 25 نوامبر در وین برگزار خواهد شد.

 

 


١٨:٣١ - چهارشنبه ٩ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٥١٣٣    /    تعداد نمایش : ١٧٣